Huize 'De halve maen'. Het is vernoemd naar het schip waarmee Henry Hudson in 1609 de naar hem vernoemde rivier in het huidige New York ontdekte. Het rechter gedeelte van het huis (nummer 202, met zijingang) heeft als kantoor gediend.
Eigenaars en eerste bewoners waren de scheepsbouwer Gerardus de Vries Lentsch (Egmond a/d Hoef 1842- Nieuwendam 1918) en zijn vrouw Elisabeth Klop (Buiksloot 1843 - Nieuwendam 1925), een voormalige dienstbode. Na hun overlijden woonden zoons Gijs en Klaas lang in het huis.
De Vries Lentsch bouwde al geruime tijd schepen toen hij in 1896 de werf Het Fort begon. Die werd circa 1903 verplaatst naar de Kleine Haven - achter het latere woonhuis. De vijf zoons van het echtpaar werden ook scheepsbouwers; een aantal begon eigen werven, waaronder sloepenwerf De Halve Maen van zoon Gijs. Zoon Gerard junior was de eigenaar van de werf die in 1917 begon aan de Grasweg, aan het IJ.
Huisnummers tot 1928: 179 en 179a.
De halve maen. Nieuwendammerdijk 202-204
Er zijn 6 afbeeldingen in de beeldbank van het Stadsarchief die gerelateerd zijn aan dit adres.