Deze stadsvilla is het eerste werk van Jos Cuypers. Hij ontwierp het in opdracht van zijn vader Pierre.
De bijzondere tegeltableaux op de vakwerkgevel van de bovenverdieping zijn gemaakt door de firma Villeroy & Boch. Ze stellen muzen voor: muziek, beeldhouwkunst, schilderkunst en bouwkunst.
Pierre Cuypers exploiteerde het huis met 34 kamers als luxe-pension Oud Leyerhoven. Tot de eerste bewoners behoorden Cuypers' broer Henri Hubert, decoratieschilder, en diens zoon Eduard, architect.
Het pension sloot in 1922 en het huis werd op een veiling te koop aangeboden.
Daarop werd de villa verbouwd tot kantoor met conciërgewoning door architect L. van der Veen. Het pand was toen in handen van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen, dat er zijn bureaux vestigde. Delen van het pand werden verhuurd aan diverse bedrijven.
Het IVV verkocht het pand in 1928 aan de SDAP, die er het partijkantoor in onderbracht. Ook de naoorlogse opvolger van de SDAP, de PvdA, was hier gevestigd, vanaf de oprichting in 1946. De PvdA verkocht het pand in 1980 en verhuisde naar de Nicolaas Witsenkade.
Het pand is nu een appartementencomplex.
Vóór de bouw van dit huis stond ongeveer hier een buitenhuis uit de 18e eeuw. Pierre Cuypers woonde daar woonde vanaf 1865. Hij verbouwde het huis 'Nabij Buiten' en noemde het Leyerhoven, vermoedelijk naar het (verdwenen) Leyerdorperpad daar in de buurt. Later verhuisde Cuypers naar de door hem zelf ontworpen villa Nieuw Leyerhoven, verderop in de Vondelstraat.
Oud Leyerhoven II. Tesselschadestraat 31
Er zijn 21 afbeeldingen in de beeldbank van het Stadsarchief die gerelateerd zijn aan dit adres.