Direct naar de inhoud
  • 1850-1940
  • Wederopbouw
  • Na '65
  • Complexen
  • Personen & organisaties
  • Thema's
  • Bouwstijlen
  • Zoeken
  • - - - - - - -
  • Monumenten
  • - - - - - - -
  • Quizzen
  • - - - - - - -
  • Over, bronnen, copyright etc.
  • Doneren
  • Privacyverklaring
  • start
  • Amsterdam op de kaart

  • zoeken
  • filters
  • tips
  • Kaartlagen

    Basis

    Historische kaarten

    Kaarten

    Uitbreidingplannen

    Afbeelding uit: april 2026.
    Afbeelding uit: maart 2021.
    Afbeelding uit: augustus 2012.
    Afbeelding uit: augustus 2012.
    Afbeelding uit: maart 2021.
    Afbeelding uit: maart 2021. In het hardsteen boven de deur staat het jaartal 1897.
    Afbeelding uit: 1897. De voorgangers.
Bron afbeelding: Stadsarchief.

    Woonhuizen met een voor- en een achterhuis en een binnenplaats. Ze hebben dezelfde structuur als de schuintegenovergelegen huizen Tuinstraat 166-168 en 170-172, eveneens ontworpen door aannemer-architect Smitt.

    De derde verdieping ligt iets terug waardoor de woningen daar een soort balkon hebben, met borstwering.

    Voor de bouw van deze huizen werden diverse kleine woningen op het binnenterrein afgebroken. Die waren bereikbaar via de Pijpenbrandersgang. De vermoedelijke opdrachtgever, juffrouw E.A. Pijnappel, had die gang van de gemeente gekocht om er volgens de Telegraaf "gezonde arbeiderswoningen te bouwen, in den trant als zulks tot dusver een paar malen door den heer W. Spakler is geschied." Willem Spakler was een rijke suikerproducent die in de Jordaan diverse woonhuizen had gekocht, opgeknapt en verhuurd aan arbeiders, en die ook de genoemde huizen hier in de Tuinstraat liet bouwen.

    Elisabeth Antonia (Lize) Pijnappel (Amsterdam 1871 - Hilversum 1971) was lid van een vooraanstaande Amsterdamse koopmansfamilie. Ze was actief in allerlei sociale organisaties, zoals de Vereeniging tot Verbetering der Kleine Kinderbewaarplaatsen, het Leesmuseum voor Vrouwen, de Vereeniging van Woningopzichteressen, en het comité Werkverschaffing aan Vrouwen 1914. Van Johanna ter Meulen leerde ze het vak van woningopzichteres. Ze woonde aanvankelijk aan de Herengracht en vertrok rond 1906 naar Hilversum, waar ze samen met haar broer Pibo op het landgoed De Hoorneboeg ging wonen.

    Het inschakelen van architect Smitt, het noemen van Spakler en Pijnappels banden met Ter Meulen suggereren een relatie met Oud-Amsterdam, de woningmaatschappij van Spakler en Ter Meulen.

    Eind jaren 1970 werden de panden opgeknapt ("gerehabiliteerd"). Het aantal woningen werd teruggebracht van 24 tot 18: 4 driekamerwoningen en 14 eenkamerwoningen. Alle woningen kregen een eigen badkamer, en op de begane grond werden fietsenstallingen ingericht.

    De huizen zijn sinds 2007 gemeentelijk monument. Anno 2026 worden ze beheerd door de corporatie Ymere.

      Tuinstraat 137-141

      Datering:
      1897
      Ontwerp:
      Smitt, P.
      Bouwstijl:
      Traditioneel bouwen
      Oorsponkelijke functie:
      Arbeiderswoningen
      Status:
      Gemeentelijk monument (215025)
      Bronnen & links:
      Laatste wijziging:
      april 2026

      Er zijn 9 afbeeldingen in de beeldbank van het Stadsarchief die gerelateerd zijn aan dit adres.

      Toon afbeeldingen Stadsarchief (9)