• 1850-1940
  • Wederopbouw
  • Na '65
  • Complexen
  • Personen & organisaties
  • Thema's
  • Bouwstijlen
  • Zoeken
  • - - - - - - -
  • Monumenten
  • - - - - - - -
  • Quizzen
  • - - - - - - -
  • Over, bronnen, copyright etc.
  • Doneren
  • Privacyverklaring
  • start
  • Amsterdam op de kaart

    Kaartlagen

    Basis

    Historische kaarten

    Kaarten

    Uitbreidingplannen

    Afbeelding uit: oktober 2024.
    Afbeelding uit: oktober 2024.
    Afbeelding uit: oktober 2024.
    Afbeelding uit: 1909. Collage met de oude en nieuwe voorgevels.
    Afbeelding uit: februari 1902. Advertentie in De Vrije Socialist van 17 februari 1912.
    Afbeelding uit: oktober 1958. Nummer 21 is het huis links van het smalle steegje. (uitsnede)
Bron afbeelding: SAA, bestand 010122021930.
    Afbeelding uit: circa 1970. In het midden, bij het busje, Sint Jansstraat 21. De resten van nummer 23 werden in 2001 afgebroken.
Bron afbeelding: SAA, bestand BMAB00030000114_007.

    Oorspronkelijk was dit huis een winkelwoning met twee bovenwoningen. Het verving een soortgelijk pand, waar de begane grond tot begin 1906 in gebruik was geweest bij de smederij van J.A. Korting.

    Het huis staat op de hoek met de Leidekkersteeg. Die was hier ten tijde van de bouw niet meer dan een gang tussen de Sint Jansstraat en het daarmee parallel lopende deel van de steeg. Pas in de jaren 2000 ontstond de huidige situatie, door verwijdering van de resten van het rechter buurpand.

    Opdrachtgever in 1909 was volgens de bouwvergunning ene A. GrƤve, waar ons verder niets over bekend is. Amsterdam kende destijds twee mensen met die naam: een banketbakker op de Nieuwendijk en een bewoner van de Herengracht.

    Eerste gebruiker van de winkelruimte was een kruidenierswinkel. Vanaf 1912 zat er kantoorboekhandel Altink. Die heette aanvankelijk "Voorwaarts" en werd gedreven door Adrianus Altink, en later door diens zoon Lucas. De Altinks woonden achter de winkel. In 1942 ging de zaak failliet, maar er kon een doorstart worden gemaakt. De laatste vermelding van de boekhandel die we konden vinden dateert uit mei 1960.

    In 2001 was woonstichting De Key eigenaar. Die liet het huis toen renoveren en verbouwen tot twee woningen, waarvan de onderste met atelier. Architect was bureau Vincent Smulders uit Bilthoven.

    Het huis staat in het Blaauwlakenblok, een groot bouwblok in de middeleeuwse stadskern dat begin jaren 2000 succesvol gerenoveerd werd.

    Oorspronkelijk huisnummer, tot 2003: 21.

      Sint Jansstraat 25-27

      Datering:
      1909
      Ontwerp:
      Oort, D. van
      Bouwstijl:
      Traditioneel bouwen
      Oorsponkelijke functie:
      Winkel-woonhuis
      Status:
      Bronnen & links:
      Laatste wijziging:
      oktober 2024

      Er zijn 12 afbeeldingen in de beeldbank van het Stadsarchief die gerelateerd zijn aan dit adres.

      Toon afbeeldingen Stadsarchief (12)